Milánó 2026: Hosszabbítás után az USA nyerte a jégkorongtorna döntőjét

A világbajnoki címvédő amerikai válogatott hosszabbítás után 2-1-re legyőzte a kanadai csapatot a milánói téli olimpia férfi jégkorongtornájának vasárnapi döntőjében.

 

Az NHL-ben játszók részvételével zajló olimpián ez volt a harmadik Kanada-Egyesült Államok finálé, 2002-ben és 2010-ben is a juharlevelesek nyertek. Az amerikaiak éppen 16 évvel ezelőtt játszottak legutóbb finálét, és 1980 óta nem szereztek olimpiai aranyérmet.

 

Egy évvel ezelőtt az NHL-es szervezésű Négy Nemzet Tornán Kanada győzött hatalmas csatában az ősi riválissal szemben - volt olyan meccsük, amelyen több verekedés is volt -, az amerikaiak azóta "fenik a fogukat" és üzengetnek, hogy most végre elkapják majd ellenfelüket.

 

A háromszoros Stanley Kupa-győztes, kétszeres olimpiai bajnok - a 2010-es döntőt hosszabbításban eldöntő - Crosby nem jött rendbe a negyeddöntős lábsérülésből, és kimaradt a keretből.

 

Milánóban az amerikai-kanadai női finálét csütörtökön az előbbiek nyerték hosszabbítás után.

 

Hatalmas ütközésekkel kezdődött a finálé, majd amikor éppen hat perc telt el, Boldy kiugrott, és fonákkal higgadtan a jobb alsó sarokba csúsztatott. A feszültség tapintható volt, sokat hibáztak mindkét oldalon, de a két kapus, Hellebuyck és Binnigton mindent védett, előbbi az NHL-pontlistát vezető McDavid szólóját is fogta.

 

Kanada kettős emberelőnyben sem volt képes egyenlíteni. Amire aztán a 39. percben került sor, amikor Makar pontosan lőtte ki a hosszú sarkot. A szünet előtti pillanatokban az egyik amerikai lövés a kapuvason is csattant.

 

A harmadik harmad Hellebuyck elképesztő védéseivel kezdődött, az 50. percben pedig MacKinnon - aki az elődöntőt eldöntötte - egy üres kapus ziccerben rontott, majd az amerikai hátvéd, McAvoy a gólvonalról tisztázott, azaz Kanada többször is centiméterekre volt a vezetést jelentő találattól.

 

Bennett a hajrában két plusz két perc kiállítást kapott, de ez kimaradt, sőt, még ez alatt az amerikaiaktól is kiállítottak és a Kanada került fórba, de ez is ugyancsak gól nélkül telt le. Jöhetett a hosszabbítás, ami Binnington bravúrjával indult, de kevéssel később Jack Hughes lövésével szemben már tehetetlen volt.

 

Az Egyesült Államoknak ez a harmadik aranyérme (1960, 1980, 2026), de ezt megelőzően mindkétszer hazai jégen, Squaw Valley-ben, illetve Lake Placidben diadalmaskodott.

 

Kanadának maradt a kilenc aranyérme (1920, 1924, 1928, 1932, 1948, 1952, 2002, 2010, 2014), ezzel holtversenyben maradt az élen a szovjet-orosz csapattal (1956, 1964, 1968, 1972, 1976, 1984, 1988, 1992, 2018).

 

Forrás: MTI

Fotó: Team USA / Facebook


banner ugynoksegi v2 260px

Keresés