A magyar, az európai, valamint a pánamerikai ökölvívó szövetség közösen megalapította a Papp-kupát, amelyet első alkalommal november 14-én Budapesten rendeznek meg a két földrész legjobbjainak részvételével.
A magyar szövetség keddi közleményében kiemeli: a létrehozott Papp-kupa célja, hogy a sportág értékeit a lehető legszélesebb közönséghez juttassa el, és új inspirációt nyújtson a világ fiatal ökölvívóinak és szurkolóinak.
Az interkontinentális csapatmérkőzés "több mint egy verseny: híd két kontinens között, ezért jelentősége messze túlmutat a sporteredményeken".
Az ökölvívásban ritka, hogy a legkiválóbbak ne egyéni céljaikért, hanem közös csapatsikerért lépjenek ringbe, és a Papp-kupa éppen ezt az egyedülálló élményt kínálja egyetlen estére. Évtizedek óta Európa és az amerikai földrész az olimpiai ökölvívás meghatározó központjai. Olimpiai és világbajnokok sora, legendás edzők és a sportág meghatározó vezetői kerültek ki e két kontinensről.
"A Papp-kupa az összetartozást jelképezi, és a rendezvény lehetőséget teremt arra, hogy sportolók, edzők, bírók és sportvezetők együtt ünnepeljék az ökölvívást, erősítsék szakmai együttműködésüket, és új barátságokat kössenek a kontinensek között" - fogalmaznak a közleményben.
"Az elmúlt években Budapest ismételten bizonyította, hogy a nemzetközi ökölvívás egyik vezető központja. A magyar főváros számos kontinensbajnokságnak és elit világbajnokságnak adott otthont, valamint itt rendezik a sportág egyik legrégebbi és legrangosabb emlékversenyét. A Papp-kupa első kiadásának megrendezésével Budapest újra reflektorfénybe állíthatja az olimpiai stílusú ökölvívást" - mondta Kovács István, a magyar szövetség elnöke.
Elise Seignolle, a pánamerikai szövetség elnöke hangsúlyozta, hogy a Papp-kupa az olimpiai stílusú ökölvívás legnemesebb értékeit testesíti meg.
"Európa és a pánamerikai földrész legjobb ökölvívóinak összehozásával olyan egyedülálló platformot teremtünk, amely egyszerre ünnepli a legmagasabb szintű versenyzést és azokat az értékeket, amelyek összekötik sportágunkat. Büszkék vagyunk arra, hogy egy új hagyomány megszületésének lehetünk részesei, amely inspirálja a sportolókat, erősíti a nemzetközi együttműködést, bemutatja az olimpiai ökölvívás legjavát, és már most izgatottan várjuk a budapesti gálát" - jegyezte meg.
Lars Brovil, az európai szövetség elnöke hangsúlyozta, hogy az általa vezetett szervezet teljes mértékben elkötelezett az olimpiai ökölvívás fejlesztése mellett, és nagy öröm számukra, hogy részesei lehetnek ennek az innovatív kezdeményezésnek. A kupa névadója Papp László nemcsak Magyarország, hanem az egész ökölvívóvilág ikonikus alakja. Ő volt az első a sportág történetében, aki három egymást követő olimpián – Londonban (1948), Helsinkiben (1952) és Melbourne-ben (1956) – olimpiai bajnoki címet szerzett.
Forrás: MTI
Fotó: MTI/Balogh Zoltán

